DOPRAVA ZADARMO NAD 70 EUR

Naša Dada vyberá knihy: Ktoré by nemali chýbať na detských poličkách?

bubliTipy

blog_dada Medium

Naša Dada nie je len BubliŽena, je to aj knižná influencerka. Ale to asi už viete. Na instagrame nájdete jej profily @dotkine_knizky a @dadine_knihy, na ktorých píše o knihách – detských aj dospeláckych, recenzuje a aj si ich krásne fotí. Kto iný by vám mal v marci rozprávať o knihách, ak nie ona! 

Dada, čo čítaš teraz ty? Aké knihy máš na nočnom stolíku? 

Momentálne mám rozčítanú veľmi dobrú knihu s názvom Ako vychovať z detí dobrých ľudí od autorky Hunter Clarke-Fields. Veľmi nevyhľadávam tento žáner kníh o výchove a rodičovstve, no táto ma naozaj zaujala. Je plná zmysluplných praktických rád, ktoré vám môžu pomôcť zachovať si chladnú hlavu v mnohých vypätých situáciách s vašimi deťmi. Dúfam, že keď ju dočítam, budem mať na všetko odpoveď (smiech).

Kde najradšej čítaš? 

Doma mám taký svoj útulný malý kútik s knižnicou a žltým kreslom. Tam je mi najlepšie. Keď všetko večer doma stíchne a ja si urobím kamilkový čaj, šupnem pod deku a obklopená knihami sa naplno ponorím do príbehu.

A čo čítaš Dorotke?

Hoci našu Dorotku čaká nástup do školy až v septembri, máme už doma  “skúsenú čitateľku”. Tým nemyslím, že si už číta sama, no výber kníh je už viac menej na nej. Má rada knihy aj pre menšie deti, predsalen je tam veľa ilustrácií a to deti vždy priťahuje, no aktuálne u nás frčia knihy pre staršie deti. Máme rozčítanú Ronju od Astrid Lindgren a nové vydanie Malého princa.

dada1 Medium

Tvoja najobľúbenejšia kniha z detstva?

Moja najobľúbenejšia kniha z detstva je jednoznačne Deti z Bullerbynu. Skromný a predsa bohatý život šiestich detí, ktoré vyrastajú na gazdovstvách vo Švédsku a zažívajú spolu každodenné dobrodružstvá budem navždy zbožňovať. S nimi to všetko začalo. Táto kniha bola pre mňa akousi vstupnou bránou do sveta kníh. (Ďakujem, mami )

dada3 Medium

A Dorotkina? 

Ak by ste sa jej to spýtali  aj o pol noci, odpovedala by jednoznačne, že všetky Mám pocit, že ku každej jednej knihe má nejaký špeciálny citový vzťah, dáva si na ne pozor, aby neboli obité rohy (po kom to dieťa asi je, haha) . Ale ak by som mala vypichnúť knihy, ku ktorým sa neustále vraciame , tak určite všetky dielka o dievčatách Mimi a Líze, od Vianoc nám stále robí spoločnosť kniha Tónko a Slávka a kúzelné svetlo a tretiu spomeniem Frida Kahlo zo série Malí ľudia, Veľké sny.

dada6 Medium

Aká kniha ťa instantne rozveselí? Detská aj dospelácka. 

Ach ťažká otázka. Je ich mnoho. Ak by som však mala vybrať takú, ktoré je rovnako pre detského a aj dospelého čitateľa, bola by to určite kniha resp. knihy ROK DOBRÝCH SPRÁV od Martina Smatanu. Každá obsahuje 52 pozitívnych príbehov, správ a udalostí, ktoré sa za daný rok udiali a spolu s veselým textilnými obrázkami vytvárajú dokonalý celok, ktorý mi okamžite vyčarí úsmev na tvári. Určite ich vyskúšajt aj vy. Toľko dobra v jednej knihe len tak nenájdete. 

Aká je tvoja najvzácnejšia kniha?

Moji najbližší vedia, že okrem čítania kníh ich aj tak trošku zbieram. Áno, považujem sa za zberateľa, síce malilinkého, ale som (heh). Opäť budem hovoriť v množnom čísle, ale pre mňa najvzácnejšou je jednoznačne zbierka takmer storočných kníh od Charlesa Dickensa, ktoré boli súčasťou knižnice ešte môjho prastarého otca. Keď si predstavím, že ich kedysi čítaval v hojdacom kresle a cítil tú radosť z ich čítania, rovnako ako to prežívam v súčasnosti ja, to je tá najväčšia vzácnosť pre mňa. 

dada2 Medium

3 top knihy, ktoré by nemali chýbať na detských poličkách: 

Začnem od najmenších čitateľov. Pre nich máme množstvo krásnych a zábavných leporelových knižiek s pohyblivými prvkami, ktoré podporujú rozvoj slovnej zásoby a motoriku. Tešiť sa veľkej obľube môžu aj tie zvukové, ktoré obsahujú najrôznejšie hlasy zvierat, ale aj zvuky dopravných prostriedkov.

V detských poličkách by určite nemali chýbať knihy o Kubkovi a jeho dobrodružstvách, ktoré napísala logopedička a pedagogička Marta Galewska-Kustra. Každá jedna má rôzne vekové odporúčanie v závislosti od množstva textu a cvičení. Sú to najpredávanejšie knihy v Bubliboome.

V tesnom závese je veľká, nádherne spracovaná kniha Mapy, ktorá obsahuje množstvo zaujímavosti až o 66 krajinách sveta. A ak hľadáte niečo veselé a vtipné, odporúčam knihy od autora Davida Walliamsa napríklad Babka Gaunerka či Robopes.

Zaujal vás Dadin výber? Popozerajte si aj ďalšie knihy, ktoré máme skladom a doručíme vám ich expresne rýchlo. Alebo sa zastavte v kamennom obchodíku na Bulvári v Žiline, rady pokecáme.